لیپولیز

لیزر لیپولیز یک روش غیر تهاجمی برای حذف چربی های زاید است می تواند باعث حذف چربیهایی شود که با ورزش یا رژیم غذایی نمی توان آنها را کاهش داد.

در این روش اثرات سو و عوارض کمتر از لیپو ساکشن سنتی می باشد در این روش برای حذف چربی از لیزر استفاده می شود که با آسیب حرارتی غشا سلول های چربی باعث تخریب سلول های چربی و ذوب آنها شده واین چربی ذوب شده بتدریج در بدن پخش و دفع می شود و یا می توان آنرا پس از لیپولیز آسپیره کرد.معمولا از طریق یک برش ملیمتری با بیحسی موضعی یک فیبرواپتیک لیزر با طول موج 980ویا 1440 را وارد ناحیه زیر جلد کرده و با هدایت لیزر چربیهای زیر جلدی به صورت فتودرمولایزیس تخریب می شوند.با این روش نمی توان وزن را کاهش داد فقط کنتور یک ناحیه از بدن اصلاح می گرددو همچنین هدایت لیزر و حرارت دادن اپیدرم با ایجاد کلاژن و بافت جدید قوام پوست سفت تر می شود.

فواید:

بهبودی سریع بیمار –بازگشت به کار عرض 2 روز –کاهش ادم و درد پس از لیپوساکشن –بعلت کواگولاسیون لنفاتیک ها و عروق خونی اثرات سفت کنندگی پوست.

حرارت داخل بافت بایستی 48تا 50 ودر پوست بین 38تا41 درجه سانتی گراد باشد.اثرات سفت کنندگی پوست معمولا چند ماه طول می کشد تا کلاژن جدید ساخته شود.

محدودیت ها:

لیزر لیپوساکشن برای نواحی بسیار چاق و پرچربی نمی تواند مفید باشد و فقط می تواند بعنوان یک روش کمکی برای لیپوساکشن باشد.گاهی سوختگی در بافت های مجاور اتفاق می افتد جراحان معمولا لیزر لیپولیز را بدنبال لیپوساکشن انجام می دهند و این وقت عمل را اضافه می کند.قیمت بالای دستگاه لیزرلیپولیزر حدود یکصدهزار دلار است که استفاده آنرا محدود می کند.

لیپولیزر در نواحی بازوها-زانوها-خارج ران ها-زیرچانه-پشت و شانه ها می توان استفاده کردهمچنین جهت درمان ناهمواری ها و برجستگی ها ی به دنبال لیپوساکشن یا اعمال دیگر استفاده می گردد همچنین اخیرا برای درمان لیپیدهای بالای 10 سانتیمتراستفاده می گردد.در سال 2006 لیپولیز جهت درمان چاقی به ثبت رسیده است.

انتخاب بیمار:

کاندید ایده آل برای لیپولیزر بیمار با وضعیت جسمی خوب دارای یک پاکت چربی در یکی از نواحی بدن است.آگاهی بیمار از اثرات و عوارض لیزر لیپولیز قبل از عمل بسیار مهم میباشد.

بیماران خیلی چاق نمی توانند اثرات بسیار موثری از این عمل مشاهده کنندو باید به بیمار خاطرنشان کرد که لیزر جایگزینی برای تغذیه مناسب و ورزش برای کاهش وزن نمی باشد.عکس های قبل و بعد از عمل جهت ارزیابی بیمار مهم است.

حرارت پوست در حین پروسه لیزر نباید از 47 درجه سانتیگراد بیشتر شود که باعث سوختگی اپیدرم خواهدشد.بنابراین برخی جراحان از پک های یخ استفاده می کنند.سوالاتی که می توانید بپرسید :

1-آیا کاندید خوبی برای لیزر لیپولیز هستم؟

2-نتیجه لیزر لیپولیز در من به چه شکلی خواهد بود؟

3-ریسک ها و عوارض لیزر چیست؟

4-قبل لیزر چه کاری باید انجام دهم؟

5-دوره نقاهت بعدلیزر چگونه خواهد بود؟

6-هزینه لیپولیز چقدر می باشد؟