جوانسازی پوست با PRP و مزوتراپی

امروزه همه ی ما از عوارض احتمالی داروهاومواد مصنوعی که وارد بدن می شود به خوبی آگاهیم بنابراین در درمانهای جدید گرایش به استفاده از مواد بیولوژیک اتولوگ (مشتق از بدن خود بیمار مانند سلولهای بنیادی)بیشتر مشاهده می شودتا ضمن ارتقا نتایج بالینی عوارض احتمالی را به حداقل ممکن کاهش دهند.
PRPیک فراورده بیولوژیک اتولوگ است که نتایج درمانی آن در مقایسه با داروهای سنتتیک و روشهای درمانی سنتی قابل توجه می باشد.

                                                                                                                                                                              
سهولت تهیه PRP  در مقایسه با مواد بیولوژیک دیگر امکان تهیه این فراورده در مطب و ایمنی بالای آن جذابیتی فوق العاده برای پزشکان با تخصصهای مختلف و حتی بیماران داشته و موجبات توسعه روز افزون آن را فراهم ساخته است.
تحقیقات علمی اخیر چشم انداز جدیدی را در خصوص نقش پلاکتها در فرآیند ترمیم بافتها ترسیم نموده و نقش پلاکتها از نقش صرفا هموستاز خون به بازیگر اصلی فرآیند ترمیم و بازسازی بافت های اسیب دیده ارتقا داده است و در تحقیقات اخیر مقدار زیادی از پروتیین های بیو اکتیو و فاکتورهای رشد را در درون و سطح پلاکتها شناسایی کردندکه همه ی آنها نقش کلیدی در حذف بافت نکروتیک داشتند ودر شروع و پیشرفت فرآیند و بازسازی بافت نقش مهمی ایفا میکنند.بنابراین تحقیقات اخیر اینتصور را شکل داده اند که پلاکت می تواند در انواع آسیب های بافتی بازسازی غضروف های مفصلی تقویت لیگامان ها و تاندون های صدمه دیده شکستگیها و زخمها که تسریع روند ترمیم بافت مد نظر باشد می تواند نقش موثری ایفا کند.
پلاکت ها اجسام کوچکی از عناصر جامد پلاسمای خون هستند که از سلولهای مگاکاریوسیت در مغز استخوان به وجود می آیند.پلاکت های انسان فاقد هسته هستند و تعداد آنها بین 150تا400 هزار در میلی متر مکعب خون می باشند و معمولا با ورزش و کار سنگین افزایش می یابد و با استراحت کاهش می یابد.
عمر متوسط پلاکت 8تا 11 روز است.در داخل پلاکت گرانولهایی وجود دارد که حاوی بیش از 30 پروتیین فعال و انواع فاکتورهای رشد و یون کلسیم می باشد که نقش اساسی در هموستاز و ترمیم دارند.

فرایند ترمیم زخم:
همزمان با شروع و تکمیل فرایند هموستاز فرایند ترمیم بافتی نیز شروع می شود یا با عبارتی می توان گفت هموستاز بخشی از فرایند ترمیم است که با ایجاد یک پانسمان موقت روی محل آسیب دیده فرصتی برای ادامه ترمیم بافت ایجاد می کند.
PRP یا پلاسمای غنی از پلاکت در واقع غلظت بالایی از پلاکت های خون بیمارند که طی یک فرآیند جداسازی و تغلیظ از خون تازه و لخته نشده خود بیمار تهیه میشود.
معمولا خون گرفته شده در یک لوله مخصوص با ژل و یا حاوی مواد ضد انعقادی ریخته شده و سانتریفوژ می شود.پس از سانتریفوژبا دور 1700 تا 3400 به مدت 3 الی 5 دقیقه لایه ی پلاکتی بین گلبولهای قرمز و پلاسما قرار می گیرد که پس از جداسازی پلاسما و پلاکت با هم به صورت مخلوط هموژن برای تزریق آماده می گردد.

موارد منع PRP
- سرطانهای پوستی و سیستمیک
- درمان با استروییدها و شیمی درمانی
- بیماری مزمن دیابت و ایدز
- بارداری و تورم فعال پستان
- بیماری های پوستی مانند پورفیری
- بیماری های خون و اختلالات انعقادی
- مصرف آسپرین و مصرف ضد انعقاد
- عفونت ها و سپتمی سمی
- سابقه تومور فعال یا متاستاز
کاربرد PRP در حوزه های پزشکی ورزشی ارتوپدی پوست و زیبایی و ترمیم زخم می باشد.

کاربرد PRP    در پوست مو و زیبایی
امروزه PRP به علت نداشتن عوارض جانبی جذابیت و پذیرش بیشتری پیدا کرده و در بسیاری از مشکلات زیبایی نظیر چین و چروک ها خطوط ناشی از پیری استفاده میشود و PRP  با بازسازی کلاژن عروق و ماتریکس بین سلولی موجب شادابی و جوانی پوست می گردد.PRP را میتوان در چین و چروک ناشی از افزایش سن چین و چروکهای داینامیک - اسکار آکنه - اسکار زخم ناشی از بریدگی ها و سوختگی ها –خطوط اخم یا خنده-طاسی سر و ابرو و پف و تیرگی دورچشم استفاده نمود.
برای تزریق PRPاز سرنگ های انسولین با سرسوزن های نازک و کوتاه یا تفنگ مزوگان و همچنین از میکرو درلینگ(درمورولر)استفاده نمود گاهی PRPرا به همراه تزریق چربی به کارمی رود حتی می توان به تنهایی یا مخلوط با ماسکها یا ژلها روی پئست مالید گاهی PRPهمراه کاشت مو استفاده می شود جهت تقویت موو رویش مجدد آن می توان از PRPتوسط درمولر در سر استفاده کرد.
فواصل درمانی PRPبرای سنین مختلف متفاوت است در سنین 30-40 معمولا به فواصل هر 1 یا 2 سال 1 جلسه کافی است در سنین 40 الی 50 معمولا هر 6 ماه و جلسه سوم 9 ماه بعد می باشد و درمان نگه دارنده هر 1 تا 2 سال میباشد و در سنین بالای 50 سال 3 جلسه به فاصله ی هر 6 ماه و بعد درمان نگهدارنده هر سال میباشد.

مراقبت های بعدازPRP:
-محل PRPتا 24 ساعت شسته نشوداستفاده از ضد آفتاب قوی به مدت 2 هفته.
-استفاده از عینک آفتابی به مدت 1 هفته.
-استفاده از کرم های مرطوب کننده روزوشب.

عوارض احتمالی:
ممکن است در چند روز اول قرمزی وسوزش خفیف وتورم ایجادشود که معمولا بعد چند روز برطرف شده و در مواردنادر احتمال بروز هماتوم و عفونت وجود دارد.
PRPدر موارد زیر نتایج خوبی ندارد:
-افرادسیگاری-الکلی و دارای سوتغذیه
-افراد مبتلابه مشکلات ژنتیکی پوست
-ضایعات پیشرفته ناشی از نور خورشید
-لک های عمیق و پیشرفته پوستی
-خطوط بسیار عمیق صورت
-ضایعات مویرگی روی بینی وگونه
نتایج درمانی PRPمعمولا در عرض3هفته ظاهر می شودولی ظهور نتایج کامل 3ماه طول می کشدبه دلایلی که هنوز شناخته نیست درصد بسیارکمی از افراد هیچ واکنشی نسبت به PRPنشان نمی دهند ودر این موارد گاهی تکرار PRPلازم و کمک کننده است گرچه PRP روش موثری در جوانسازی پوست است ولی نباید انتظار اثرات معجزه آسا بر چروکهای قدیمی و عمیق داشت.